mrava_logo

Materiály

mrava_brest

Brest

Brest horský je pôvodnou európskou drevinou s vysokou odolnosťou, tvrdosťou a húževnatosťou. Drevo a drieň majú rôzne zafarbenie. Belové drevo je zvyčajne žltobiele, jadro oveľa tmavšie a líši sa od stromu k stromu. Vysoká pevnosť dreva sťažuje prácu a vyžaduje ostré nástroje a vybavenie. Brestové drevo sa vyznačuje unikátnou štruktúrou a farbou. Pre extrémne nízky výskyt je drevo pomerne vzácne.

Brestové postele
mrava_buk

Buk

Zo všetkých listnatých stromov na Slovensku je buk najrozšírenejší a jeho drevo najužitočnejšie. Beľ a jadro majú rovnomerne bledožlté až červeno-biele sfarbenie, po spracovaní parou červeno-hnedé. Bukové drevo je stredne ťažké až veľmi ťažké. Je veľmi tvrdé a odolné. Má dobré pevnostné vlastnosti a vysokú oteruvzdornosť. Napriek svojej tvrdosti sa s bukovým drevom dá ľahko opracovať. 

Postele z bukovej priebežky
mrava_dub

Dub

Dub je jeden z najdôležitejších európskych stromov. Dub rastie rýchlo do výšky, ale jeho kmeň nie je taký mohutný ako u iných druhov stromov. Zreteľne možno rozlíšiť beľ a jadro. Beľ je sivobielej farby, jadro je sfarbené do žltohneda až hneda a časom výrazne stmavne. Dubové drevo je tvrdé a ťažké, ale napriek tomu elastické. Jadrové drevo z dubu je veľmi odolné, dokonca aj pod vodou.

Posteľ z dubu ARIANNA
mrava_smrek

Smrek

Smrek je jedným z najdôležitejších stromov na Slovensku. Rastie pomerne rýchlo a výdatnosť dreva je vysoká. Drevo je svetlé, žltobiele až červeno-biele a po vystavení svetlu tmavne. Jarné a letné drevo majú veľmi odlišné sfarbenie, letokruhy sú zreteľne viditeľné. Smrek je ľahký a mäkký, ale napriek tomu má pre svoju relatívne nízku hmotnosť dobré vlastnosti pevnosti a pružnosti.

Postele RUSTIK
mrava_breza

Breza

Breza patrí do čeľade Betulaceae, z ktorých poznáme asi 40 rôznych druhov. Brezové drevo má žlto-biele alebo červeno-biele až svetlohnedé sfarbenie a časom výrazne stmavne. Brezové drevo je stredne ťažké a má dobré pevnostné vlastnosti: je elastické a húževnaté. Sibírska breza, ktorú využívame na výrobu našich roštov, je vystavovaná teplotám do – 50°C a veľkým teplotným výkyvom, preto je drevo z tejto oblasti oveľa hustejšie a dosahuje výrazne vyššiu pevnosť a odolnosť voči parazitom, hubám a aj plesniam.

Rošty s brezovými lamelami

Pocit ako v raji

Tieto stránky využívajú cookies pre zaistenie funkčnosti a získanie štatistík návštevnosti.

Viac informácií